Bitcoin

Pakistan: SECP publikuje raport eksploracyjny dotyczący przepisów kryptograficznych

Na oficjalne źródło pokazuje, że pakistański organ nadzoru finansowego pracuje nad regulacją kryptowalut.

Pakistan opracowuje ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut

Według raportprzez magnesy finansowe ,Pakistanie regulator finansowy – Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Pakistanu (SECP) – pracuje nad stworzeniem ram regulacyjnych dla aktywów cyfrowych.

Niedawno SECP opublikował artykuł na temat prywatnych zasobów cyfrowych, w którym stwierdza, że ​​„z zadowoleniem przyjmuje wszelkie wkłady / komentarze”.

Zgodnie z oficjalnym dokumentem Bitcoin Evolution rozważa utworzenie „definicji rozpoznawania zasobów cyfrowych w Pakistanie”. Ponadto stara się znaleźć „drogę naprzód w celu zaprojektowania i rozwinięcia solidnego systemu regulacyjnego na równi ze światem w zakresie regulacji zasobów cyfrowych” oraz „przedstawienia propozycji polityki uczestnikom branży i interesariuszom”.

To powiedziawszy, warto zauważyć, że dokument SECP nigdzie nie zawiera żadnych informacji o planach stworzenia waluty cyfrowej banku centralnego Pakistanu (CBDC). Warto jednak zauważyć, że Pakistan wcześniej oświadczył, że planuje stworzyć funkcjonalne CBDC do 2025 roku.

Dla niewtajemniczonych CBDC jest zasadniczo formą zdigitalizowanej suwerennej waluty kontrolowanej przez bank centralny kraju lub państwa. Ostatnio kilka krajów, takich jakChiny, Japonia, Korea Południowai UKm.in. wkroczyli w przestrzeń CBDC.

Jakie są opcje?

W artykule SECP stwierdza, że ​​aktywa cyfrowe są „początkiem nowej ery finansów cyfrowych” i że ich regulacja „mogłaby być możliwa jedynie poprzez zapoczątkowanie nowej ery, która na nowo wymyśla reżim regulacyjny [lub] środki, ponieważ są dziś znane organom regulacyjnym na całym świecie ”.

W szczególności w artykule podkreślono dwa konkretne podejścia do regulacji zasobów cyfrowych.

Pierwsze z tych podejść opowiada się za „regulowaniem i ograniczaniem nowych produktów zgodnie z istniejącymi przepisami, a w niektórych przypadkach może nawet pociągać za sobą całkowity zakaz”. Zgodnie z tym podejściem, artykuł wspomina, że ​​„innowatorzy są zobowiązani do dostosowania się do panującego otoczenia regulacyjnego”.

Alternatywnie, drugie podejście jest w dużej mierze oparte na hipotezie „niech się rzeczy dzieją”. To podejście, takie jak Laissez-Faire, wymaga minimalnej ingerencji ze strony rządu lub przepisów i jest bardziej podejściem typu „czekaj i obserwuj”, w którym regulacje są opracowywane po uważnym obserwowaniu zachowań rynkowych przez dłuższy czas.